YUKARI
Image Alt

ANKARA ANTLAŞMASI İLE İNGİLTERE

ANKARA ANTLAŞMASI İLE İNGİLTERE

ANKARA ANTLAŞMASI İLE İNGİLTERE’DE OTURUM VE ÇALIŞMA İÇİN ARALIK AYI SON FIRSAT

İngiltere’de Ankara Anlaşması ECAA Vizesi

Türk İş İnsanı Vizesi ya da İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi (ECAA Vizesi) ile İngiltere’de bir iş kurmak isteyen Türk vatandaşları 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapabilirler.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 1963 yılında imzalanan Ankara Antlaşması sayesinde İngiltere Türk vatandaşlarına girişimci olarak İngiltere’de iş kurma ve oturum hakkı vermektedir. Bu sayede İngiltere’de uzman olduğunuz alanda iş kolunuzla ilgili bir şahıs veya limited şirket kurarak kendi işinizi yapabilirsiniz. Eğer 5 yıl süre ile gereken sürede İngiltere’de ikamet ederseniz İngiliz vatandaşlığına – İngiliz pasaportuna başvuru yapabilirsiniz.

İngiltere’de Oturum ve İş Kurma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aslında bir girişimci vizesi olan Ankara Antlaşması vizesinin en büyük farkı ve avantajı diğer yatırımcı vizelerine göre çok daha az bir sermaye gerektirmesidir. İlk 5 yıl içinde yaşam boyu oturum ve 6. yılın sonunda İngiliz vatandaşlığına başvuru hakkı vermesidir. Ankara Anlaşması ile çekirdek aileniz de sizinle birlikte İngiltere’de oturum hakkı kazanır, eğitim ve sağlık gibi İngiliz vatandaşlarının yararlandığı hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilirler.

STEB Danışmanlık olarak bugüne kadar binlerce kişinin pek çok ülkeye vize almasını, oturum elde etmesini ve eğitime gitmesini sağladık. İngiltere Ankara Antlaşması aracılığıyla İngiltere’de iş kurmasını ve yerleşmesinde pek çok insana yardımcı olduk. Ankara Anlaşması aksi bir karar alınmaz ise 31 Aralık 2020 tarihinde son bulacaktır. Bu nedenle başvuru yapmak isteyenler için kısa bir zaman kalmıştır. Ancak 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Ankara Anlaşması yerine başka bir oturum, iş kurma vizesi hakkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilecektir.

Ankara Antlaşmasına Kimler Başvurabilir ve Başvuru Koşulları Nelerdir?
Ankara Anlaşmasına eğer aksi bir karar alınmaz ise 31 Aralık 2020 tarihine kadar her Türk Vatandaşı 18 yaşını geçmiş ise başvurabilir.

Yaş sınırlaması haricinde çok önemli bazı başka kriterlerde vardır. Bu kriterleri sağlamak çok önemlidir;

Ankara Anlaşmasına başvurmak için Adli Sicilin temiz olması gerekir. Yani Adli Sicil belgesi gerekir.

Ankara Anlaşmasına başvuracak kişinin İngiltere’de kurmayı istediği işle ilgili bir alanda eğitimin olması tercih edilir. Bu eğitim seviyesi bir sertifika, diploma, meslek lisesi ya da üniversite lisans veya yüksek lisans seviyesinde olması gerekir.

Ankara Anlaşmasına başvurmak için İngiltere’de yapılacak iş alanında iş tecrübesi gerekir. İş deneyimleri kesinlikle resmi belgelerle ispatlanmak zorundadır. İş tecrübesi işyeri sahipleri için Ticaret Odası Sicil belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri olarak kabul görür. Eğer maaşlı çalışan bir kişi ise SGK dökümleri, çalışılan yerlerden referanslar sunulabilir.

Ankara Anlaşmasına başvuracak kişinin maddi birikimi olması ve birikimin kaynağını ispatlaması gerekir. Maddi birikim tutarı banka detayları ile ispatlanmalıdır. Maddi birikim tutarı başvuru yapacak aile bireylerinin sayısına ve kurulacak işin detaylarına ve kullanılacak sermayeye göre değişir. Bankada gösterilecek birikim mutlaka kaynağının gösterilmesi gerekir. Ankara Anlaşmasında maddi birikim 5,000 Sterlin’de olabilir, 1 milyon Sterlin’de. Ancak başvuru esnasında sermaye ve yapılacak işin mantıklı bir şekilde İngiltere Konsolosluğuna veya Home Office yetkililerine izah edilmesi gerekir.

İngilizce dilini bilmek şart olmasa da gerek Türkiye’den yapılan başvurularda gerekse İngiltere’den yapılan başvurularda Ankara Anlaşması vizesini değerlendiren görevliler İngilizce dil seviyesi iyi olan başvuru sahiplerine olumlu yaklaşmaktadırlar. Bu nedenle en azından iletişim kurabilecek bir seviyede İngilizce bilmek olumlu bir etkendir.

İngiltere-Birleşik Krallık, Ankara Antlaşması Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar nelerdir?

Tarafımızca size gönderilecek İngiltere Ankara Antlaşması Vize Başvurunuzu yapabileceğimize dair yetki belgesi doldurulması ve imzalanması gerekir. STEB Danışmanlık ve İngiltere’de ki çözüm ortağımıza yetki veren bu belge ile sizin başvurunuzu yapabilir ve takip edebiliriz.

 • Pasaportlarınızın tümsayfalarının PDF olarak taranmış halini teslim etmeniz gerekir.
 • TC kimlik kartınızın arkalı önlü scan edilmiş hali, PDF olarak gönderilmek zorundadır.
 • Aile Nüfus Kayıt örneği- Vukuatlı
 • Adli Sicil Kaydınız – E-devletten alınabilir
 • İkametgah belgeliniz
 • Evlilik belgeleriniz
 • Kendinizin Türkiye Banka Hesaplarınızın son 6 aylık hesap dökümleri ve hareketleri. PDF olarak taranmış hali verilmelidir. Bankanın antetli kağıdında olmalı ve her sayfası kaşelenmeli ve imzalanmalıdır
 • Kendinizin tüm Eğitim Belgeleri (Diplomalar) ve transkripti yani not dökümü; almış olduğunuz mesleki sertifikalar; PDF olarak taranmış hali gerekir
 • İş sahibi iseniz işyeriniz ile ilgili ticaret sicil belgesi, vergi levha fotokopisi ve imza sirküleri gerekir.
  Daha önce maaşlı çalıştığınız yerler var ise ………….. tarihinden ……..tarihine kadar firmamızda hangi görevlerde çalıştığınıza dair bilgiler içeren işveren referans mektupları; PDF olarak
 • E-devletten alınan güncel barkodlu 4A/B hizmet Dökümü; SGK yada Bağkur dökümü+
 • Muhasebeci referans yazısı
 • Şirketinizde kar payı ödemesi aldıysanız banka dekontları
 • Güncellenmiş CV’niz PDF olarak
 • Potansiyel müşteri kitlenizden işini kurarsa biz onunla çalışmak isteriz içerikli referans yazıları yani İngiltere iş referansları. İngiltere’de iş yapacağınız firmalar ve eğitim kurumları vs gibi kuruluşlardan almanız gereken referans yazıları. Eğer sizle iş yapacak ya da tedarikçi ya da müşteri olacak kişiler kimler olacaksa onların kimler olduğunu, ne iş yaptıklarını ve iletişim detaylarını bizle paylaşınız. Biz size bu referans taslaklarını hazırlayıp e- posta ile göndereceğiz.
 • Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’ de ne iş yapacaksınız bununla ilgili bir yazı İngilizce veya Türkçe kaleme alınız. Türkiye’deki iş deneyimlerinizi, yapmış olduğunuz işleri, neden İngiltere’de iş hayatına devam etmek istediğinizi, İngiltere’de nasıl işinizi büyütebileceğinizi size ve İngiltere’ye nasıl katkı yapabileceğinizi bu yazıda izah ediniz. Bu yazı tarafımızda daha genişletilecek ve bir iş – Business Plan- planına dönüştürülecektir.

Belgelerin mutlaka tarafımıza çözünürlüğü yüksek şekilde scan edilip PDF formatında gönderilmesine lütfen dikkat ediniz. Göndermiş olduğunuz belgeler İngiltere Konsolosluk ve UK Home Office’in sitesine yükleneceğinden okunurluk ve çözünürlük kriterlerine uyması gerekir.

You don't have permission to register
WhatsApp'tan Yaz!