YUKARI
Image Alt

MBA Programları

MBA Programları

Mba Nedir Ve Kariyeri Nasıl Geliştirir?

 

Günden güne daha fazla duyulmaya başlanan MBA’nin İngilizce açılımı ‘Master Business Administration’’dır ve Türkçede ‘İşletme Yüksek Lisansı’ anlamına gelmektedir. İlk ortaya çıktığında iş adamlarına ve iş kadınlarına yönelik geliştirilen MBA programları, rekabetçi iş dünyasının yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştır. Yani ilk dönemlerinde bir yeni yönetim becerileri kazandırma yeterliliği sunarken günümüzde yönetimi ilgilendiren her pozisyon için MBA programları bulunmaktadır. Bununla birlikte yalnızca kendini daha donanımlı hale getirmek isteyenler bile MBA programlarına kayıt olmaktadır.

 

MBA Programında Hangi Eğitimler Verilir?

 

MBA programları , katılan öğrencilere ekonomi ve finans, pazarlama, girişimcilik, iletişim, insan kaynakları, liderlik ve yönetim becerileri, operasyon yönetimi, şirketlerde yöneticilik yapmanın bilimsel ve akademik eğitimlerini içermektedir. Bu eğitimler sayesinde MBA programına katılanlar ileri düzeyde eğitim alarak bulundukları pozisyonlarda daha iyi bir yönetim sergilemektedir.

 

Yurtdışında MBA Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

 

Dünya genelinde MBA programları veren 1000’in üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de ve diğer Avrupa ülkelerinde genellikle 1 akademik yıl, Kanada ve Amerika’da genelde 2 yıl ve Avustralya’da 1 ya da 2 yıl sürmektedir. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulunmaktadır. MBA programları çeşitli program tiplerinde yapılabilmektedir. Bunlar; tam zamanlı, yarı-zamanlı, yöneticiler için ileri düzey MBA ve uzaktan MBA (e-MBA) şeklinde gruplanabilir.

 

1- İki Yıllık Tam Zamanlı MBA

 

İki yıllık tam zamanlı MBA programları, genellikle Amerika ve Kanada’da bulunan İşletme okullarında verilmektedir. En az 18 ay süren bu programlar, 2 veya 3 dönem olacak şekilde en az 2 akademik yıl devam etmektedir. Ancak bazı okullarda, yaz döneminde derslerin takip edilmesi durumunda, programı 1,5 yılda tamamlamayı kabul etmektedir.

 

2 yıllık bir MBA programları mezunu, uluslararası şirketler tarafından daha fazla ilgi görmektedir. Ancak son zamanlarda gerek zaman gerekse maliyetlerin çok yüksek olması açısından bir yıllık MBA programlarına olan yönelim artmıştır. Bu nedenle Amerika’da bulunan pek çok üniversite, 1 yıllık MBA programları da sunmaya başlamıştır.

 

2- Bir Yıllık Tam Zamanlı MBA

 

Özellikle İngiltere, Avrupa ülkeleri ve Avustralya üniversitelerinde verilen MBA programları 1 yıl boyunca tam zamanlı olarak düzenlenmektedir. Çok yoğun bir eğitim içeren bu programın en büyük avantajı maliyet ve zamandan tasarruftur. Örneğin; İngiltere’de ortalama bir MBA programı yıllık 10.000 Sterlin maliyete sahip iken, aynı tarz bir MBA programı 2 yıllık bir Amerikan üniversitesinde toplam 50.000 Dolar’a yükselmektedir.

 

3- Yarı Zamanlı MBA

 

Yarı zamanlı MBA programları, dünya genelinde birçok üniversite tarafından sunulmaktadır ve çok büyük ilgi görmektedir. Özellikle tam zamanlı çalışanlar için düzenlenen ve yaş ortalamasının 32-35 olduğu bu tür programda, eğitim süresi genelde 2-5 yıl arası değişmektedir.

 

İngiltere, Avrupa ülkeleri ve Avustralya’daki üniversiteler genellikle 2 yıl yarı zamanlı MBA verirken, Amerika ve Kanada’daki üniversitelerde bu süre 5 yıla kadar çıkabilmektedir. Yarı zamanlı MBA programının en büyük avantajı hem çalışmaya hem de eğitime imkan vermesidir. Yarı zamanlı MBA programlar, içerik olarak tam zamanlı programların aynısıdır. Dersler hafta sonu ya da akşam izlenmektedir. Ancak, Türk öğrenciler yurt dışındaki yarı zamanlı MBA programlarına vize alamıyor veya vizelerini uzatamıyorlar.

 

4- Online MBA

 

Son yıllarda yoğun ilgi görmeye başlayan bu e-MBA programlarında Avrupa ülkeleri, İngiltere ve Amerikan üniversiteleri büyük ilerleme göstermiştir. Özellikle son 10 yılda internet hızla geliştiği için pek çok üniversite ya da kolej Online MBA programlarına yönelmektedir.

 

Online MBA programlarına dünyanın çok farklı ülkelerinden öğrenciler derslere katılmakta ve müzakereler, grup çalışmaları online olarak yapılmaktadır. Online MBA programları henüz Türkiye’de YÖK denkliği alamamıştır.

 

Post a Comment

You don't have permission to register
WhatsApp'tan Yaz!