YUKARI
Image Alt

Vize

Türkiye vatandaşları için karşılaşabileceğiniz en önemli engellerden biri vize almak olabilir ve maalesef bu aşamada niyetiniz iyi olsa bile potansiyel göçmen olarak nitelendirilebilirsiniz. Standart olarak yapılan bir uygulama olarak görünse de 20 yıla yakın tecrübemizle vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi şansa, hazırladığınız evraklara, niyetinize ve daha birçok sebebe bağlı olabilir diyebiliriz.
Danışmanlık hizmeti alarak başvurunuzu daha nitelikli hale getirebilmek mümkündür. Vize başvurusu yaptığınız ülkenin başvurulardan beklediği nitelikleri sunamamanız durumunda vize almanız çok zor hatta imkansız bir hale gelebilir.
Ülkeler ile doğrudan bağlantılı yetkili kurumlar vize tavsiyesi vermemekte, gerekli olan belgelerin eksiklerini incelemektedir. Danışmanlık şirketleri ise durumunuzu derinlemesine analiz ederek listelerde yazılmayan ancak durumunuzu daha net ortaya koymanızı sağlayacak bir başvuru gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.
Şirketimiz yıllardan bu yana eğitim sebebiyle yurt dışına giden öğrencilere destek vermesi nedeniyle farklı amaçlarla vizeye başvuranlara da danışmanlık ve aracılık hizmeti vermektedir. Eğitim veya başka nedenlerle yurt dışına gitmeyi hedefleyen adayların öncelikli olarak tercih ettikleri ülkeye vize alıp alamayacaklarının analiz edilmesi öncelikleri olmalıdır. Çünkü vize alamadıktan sonra, doğru bir nedeniniz olması veya kendinizi buna hazırlamış olmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Doğru değerlendirme çok önemlidir.
Mesela eğitim almak için yurt dışına gitmek isteyenler sadece okula kayıt olmakla vizelerini garantilemiş olmazlar!
Bu konunun altını çizerek hatırlatmak istiyoruz. Yurtdışında herhangi bir okula kayıt olmakla vizeyi kolaylıkla alacağınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Vize almak için eğer bir okula kayıt olmak, o okuldan yazı almak, hatta gitmeyi planladığınız ülkeden birilerinin sizi davet etmesi tek başına yeterli olsaydı, şuna emin olun ki, hiç kimse kamyon kasalarında veya teknelerde ölümü göze alarak kaçak yollardan yurtdışına çıkma girişiminde bulunmazdı.
Vizede aranan temel şart niyetinizdir. Mesela eğitim için gidiyorsanız ama niyetiniz kalıcı olarak yerleşmek, izniniz olmadan çalışarak yaşam kurmak ise vize almak imkansız olabilir.
Gelişmiş ülkelere vize talebinin ülkemizden daha yoğun olduğu düşünülürse gideceğiniz ülkenin sizden katkı beklemesi doğaldır. Mesela maddi katkı sağlayabilecek şekilde ekonomik gücünüz iyi ise vize almada sorun yaşamayabilirsiniz. İşini iyi bilen konsolosluk yetkilileri için bir kişinin gerçek niyetini ortaya çıkarmak zor değildir. Türkiye’de işi olmayan, iş bulması kolay olmayan ve parası olmayan birinin vize almak için gösterdiği amaç ne olursa olsun vize alması mümkün olmayabilir.

Vize almayı etkileyebilecek konu başlıkları

Ne amaçla yurt dışına gitmek isterseniz isteyin ekonomik gücünüzün iyi olması beklenir. Maddi olarak gücü olanlar bir çok yurtdışına ister turistik ister eğitim amaçlı gitsinler, bu amacınızı gerçekleştirmek için ekonomik gücünüzün çok iyi olması gerekir. Eğer maddi imkanıız var ise sizi her ülke gelir elde edebileceğini düşünerek ülkesinde ağırlamak isteyecektir.
Gidiş amacınızın ne olduğu vize başvurusu için çok önemlidir. Eğitim için gidiyorsanız geçmiş eğitimleriniz önemli iken turistik olarak gidenler için geçmiş turistik seyahatler önem kazanabilir.
Geçiminizi nasıl sağladığınız bir meslek sahibi olup olmadığınız, mesleğinizi yapıp yapmadığınız ve mesleğinizin niteliği oldukça önemlidir. Mesela eğitim amacı ile gidenler yurt dışında alacakları eğitimin Türkiye’deki karşılığını iyi tasarlamaları gerekir. Yada turistik olarak gidiyorsanız dönüşünüzde mesleğinizin sizi ülkenize çeken yönleri çok önemlidir.
Eğitiminiz hangi seviyede, yurt dışı planlamanızı var olan meseleğinize veya hali hazırda devam eden eğitiminize katacakları çok önemlidir.
Yurt dışı ile ilgili planlamanızda isteğinizi gerçekleştirebilecek imkanlarınız ekonomik boyutuyla hazır mı? Gelirinizin Türkiye’deki sosyo-ekonomik durumunuza katkısı nedir? Eğer var olan geliriniz sizi ülkenizde birikim yapmaya yetmeyecek seviyede ise turistik olarak daha zor vize alabilirsiniz.
Gideceğiniz ülkede tanıdık ve akrabalarınız var mı? Ülkemizin bir çok ülkeye ulaşımda elverişli konumda olması bir çok ülkede akraba veya tanıdıklarımızın olmasına sebep olabiliyor. Eğitim yada tursitik olarak yerleşik ve yasal konumda bulunan tanıdıklarınızın maddi durumları iyi değilse referans olarak gösterilmeleri uygun olmayabilir ve bu durumda konsolos o ülkede bulunan tanıdığınız gibi o ülkeye yerleşebileceğinizi ve geri dönme niyeti taşımadığınızı düşünebilir.
Ailenizin ne iş yaptığı, aile bireylerinin gelirinizin iyi olup olmadığı, kardeş sayınız yada evliyseniz, eşinizin ne iş yaptığı, çocuk sayınız ve yurt dışı planlamınızın aile bireylerine etkileri vize almada önemli olabilir.
You don't have permission to register
WhatsApp'tan Yaz!