YUKARI
Image Alt

Kanada Göçmenlik ve Express Entry

Kanada’da oturum ve çalışma izni hakkı almak çok da zor bir süreç değildir. Aranan niteliklere uygun kişiler eğer prosedürlere uygun ve eksiksiz bir başvuru yaparlarsa çok rahat Express Entry ya da Canadian Experience programından yararlanabilir ve Kanada’ya yerleşim hakkı elde ederler.

Kanada göçmenlik programı – Kanada Express Entry- nitelik sahibi kişilerin Kanada’da sürekli olarak oturum kazanmalarını ve uzun vadede Kanada vatandaşı olmalarını sağlayan göçmenlik sistemine verilen isimdir. Kanada göçmenlik başvuruları Express Entry ya da Canadian Experience vize sistemi başvurusu ile yapılır.

Kanada göçmenlik ve yerleşim sistemi nitelikli göçmenlik; iş meslek sahipleri, yatırımcı programı -belirli bir miktar para yatırılabilen- Bölgesel ve Quebec göçmenlik başvuruları şeklinde seçenekler sunmaktadır. Türkiye’de en popüler ve yaygın olan program nitelikli göçmenlik yani “Kanada Express Entry” programıdır.

Kanada Nitelikli Göçmenlik “Kanada Express Entry” Programına başvuru yapmak için meslek ve kariyer durumuna, eğitim seviyesine, İngilizce veya Fransızca dil bilgisine ve yaş vs. gibi kriterlere göre kişiye puanlar verilmekte ve belirlenen taban puanların üzerine çıkan kişiler kabul edilmektedir.

Kanada Merkezi Hükümetine yapılan başvurular haricinde Kanada Bölgesel Göçmenlik programlarında ise Federal-Merkezi Sistem başvurusu yerine Kanada’nın Eyaletlerine direkt başvuru yapılmaktadır. Bölgesel Eyaletlerden davet gelmesi durumunda “Kanada Express Entry” sistemi ile Kanada göçmenlik başvurusu yapılabilmektedir.

Kanada, dünyanın yaşam standartları kalitesi en yüksek ülkelerinden birisidir. Son 20 yılda göçmenlere kapılarını sonuna kadar açan Kanada’da kültürel çeşitlilik çok önemlidir. Göçmenlik programları Merkezi ve Bölgesel Hükümetler tarafından desteklenmektedir. 2015 yılında Liberal Parti Hükümete geçmiş ve Justin Trudeau Başbakanlığında göçmen politikaları çok daha açık ve şeffaf bir hale gelmiştir. Kanada her yıl 250000 civarında göçmen kabul etmektedir. 38 milyon nüfusa sahip ama dünyanın coğrafik olarak en büyük ülkelerinden birisi olan Kanada’nın göçmen politikası olumlu yönde gelişmeye devam etmektedir. Kanada dünyanın en yaşanabilir ilk 25 şehrinde 5 şehir ile temsil edilmektedir. Son yapılan çalışmalarda Vancouver 5., Toronto 15., Ottawa 16., Montreal 24. ve Calgary de 33. sıralarda yer almaktadır.

Kanada Nitelikli Göçmenlik “Kanada Express Entry” Koşulları

Kanada nitelikli göçmenlik programı- Kanada Express Entry- koşullarının en başında çok iyi düzeyde dil bilgisi yani İngilizce ve/ya Fransızca bilmek gelmektedir. Başvuru sahibinin İngilizce ve/ya Fransızca dil, eğitim, iş deneyimi, kariyeri ve yaşı gibi niteliklerine göre yapılan puanlama sonucunda “Express Entry” sistemine göçmenlik başvurusu yapıp yapamayacağı tespit edilir.

Kanada Göçmenlik Programı için Başvuru Şartları Nelerdir?

  1. İngilizce ve/ya Fransız dil bilgisi. Yazma, okuma, dinleme ve konuşma yeteneklerini ölçen IELTS sınavına girilmesi ve her bir alanda en az 6.0 puan almak gerekir. Toplam da ise 6.5 tercih edilmektedir.
  2. Eğitim durumu: Kesin bir şart konulmamış olsa da 4 yıllık üniversite mezunları ve yüksek lisans ya da doktora sahiplerine daha yüksek puan verilmektedir.
  3. Mezun olunan alanda en az 12 ay süre ile iş deneyimi varsa puan yüksek verilmektedir. Daha uzun süreli iş deneyimi olumlu etki yapabilir. Alanında kariyer yapmış kişiler kesinlikle öncelikli olur ve yüksek puan alırlar.
  4. Kanada Express Entry’de yaş faktörü de önemlidir. 18-35 yaş arasına en yüksek puan verilmekte ve tercih edilmektedir. Ancak her yaş başvuru yapabilir 46 yaş ve üzerinde ise yaş kategorisinde kişi sıfır puan alır.

Bu 4 ana kriter harici daha önce Kanada’da eğitim görmek; İngilizce veya Fransızca dil kursu, Mesleki sertifika veya diploma programı yapmak, lisans ve yüksek lisans tamamlamış olmak ciddi ek puanlar sağlamaktadır. Bu nedenle pek çok kişi önce Kanada’da bir eğitim programına katılmakta ve orada iken Kanada Express Entry Göçmenlik vizesine başvurmaktadır. Kanada son yıllarda İngilizce veya Fransızca dil kurslarında en çok tercih edilen ülke olmuştur. Dünyanın pek çok ülkesinde dil öğrenmek isteyen kişiler Toronto, Vancouver, Montreal ve Ottowa gibi şehirleri tercih etmektedirler. Kanada’nın en iyi dil okulları ise; ILAC- International Language Academy of Canada, ILSC, Kaplan, Spratt Shaw, Hansa, Stafford House, Eurocenters gibi dil okullarıdır. Sertifika ve Diploma kursları ise sonra yıllarda büyük ilgi görmektedir. Özellikle 1 yıl diploma yapanlara 1 yıl, 2 yıl diploma yapanlara 3 yıl çalışma izni verilmesi Kanada Devlet Kolejlerine ilgili çok artırmıştır. Kanada’da öğrenci iken part-time, öğrencilik sonrası Full -Time çalışma hakkı verilmesi ülkeyi ve okullarını çok cazip hale getirmiştir. Kanada’da en çok tercih edilen Özel ve Devlet Kolejleri ise; Özel olarak; ILAC College, Greystone College, Toronto School of Management, Canadian College’dir. En popüler Kanada Devlet Kolejleri ise; Lambton College, Seneca College, Humber College, Centennial College, Langara College, George Brown College, Georgia College gibi ağırlıklı olarak Toronto’da bulunan Kolejlerdir. Kanada’da üniversite hazırlık, üniversite ve yüksek lisans eğitimi veren pek çok üniversite ve kolej bulunmaktadır.

Son olarak eğer kişi Kanada’dan bir kurumdan iş teklifi almış ise ve bu teklif yazılı ise ciddi bir ekstra puan almakta ve pek çok adayın önüne geçmektedir.

Kanada Express Entry- Göçmenlik Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Kanada’da Göçmenlik- Express Entry Başvurusu Online olarak uzman danışmanlarımız tarafından adınıza STEB Danışmanlık tarafından yapılmaktadır. Kanada Express Entry- Göçmenlik başvurusu için bir zamanlama olarak kesin bir tarih yoktur. Yıl boyunca istediğiniz zaman danışmanlarımız ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kanada Merkezi Hükümetine bağlı Göçmenlik Ofisi 2015 yılında bu yana Express Entry Başvurusunu Online olarak kabul etmektedir. Hatta internet sitelerinde iş ilanlarına dahi yer verilmektedir. Başvuru yapmayı düşünen kişiler bu site üzerinden eleman arayan Kanada şirketlerine CV’lerini gönderebilirler.

Kanada Express Göçmenlik sistemi başvurusunu doğrudan kendisi yapan insanlar için karmaşık ve zor bir süreç olabilir bu nedenle STEB Danışmanlık olarak sizlere en hızlı, kolay ve karmaşık olmayan bir şekilde başvuru konusunda yardımcı olmaktayız ve eksiksiz başvurunuzu yapmaktayız.

Kanada Göçmenlik Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Kanada Express Entry-Göçmenlik başvurusu yapabilmek için yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre yeterli puan alınması ve bir davet mektubu alınması gerekir. İngilizce ve/ya Fransızca dil bilgisi, eğitim durumu, mesleki kariyer ve deneyim, yaş gibi temel kriterlerde 100 üzerinden en az 67 puan almak gerekir 67 ve üzeri puan alanlara ise ONLINE EXPRESS ENTRY başvurusu STEB Danışmanlık tarafından yapılmaktadır.

Express Entry’de 67 ve üzeri puan alıp başvurusu yapılan adaylara kesin oturum ve göçmenlik izni verilecek diye bir kaide söz konusu değildir. Dünya genelinde başvuru yapan tüm adaylar içinde yeniden puanlama yapılmakta ve 1200 puan üzerinden yeni bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucu barajı geçen adaylar Kanada Konsolosluğunda Ankara’da mülakata katılmaktadırlar. Mülakat sonucu ise kişiye oturum izni verilir ya da reddedilir. Kanada Express Entry Başvurusu yapabilmeniz için öncellikle https://onlineservices-servicesenligne.cic.gc.ca/c2c/eapp  sitesi üzerinden uygun olup olmadığınızı test etmemiz gerekir.

Floating Review Template1
The provided API key is invalid.
You don't have permission to register
WhatsApp'tan Yaz!